Wednesday, September 20, 2017

Inuit Forum

The price we pay for healthy food

Many are genuinely unaware of the staggering cost of living in our communities. They are shocked to see that it costs $13 for a jug of milk or $17 for a bag of red grapes — foods that they buy for their own family every week at a much lower cost.

Our time to shine

On this special evening we shone a spotlight on Inuit achievement, on what we can accomplish with the support of those around us. And, of course, Inuit culture is about sharing, so it was fitting that the evening presented us with an opportunity to share all that we have to offer.

A new year, a new “frontier”

As Inuit Tapiriit Kanatami marks its 40th anniversary in 2011, the Inuit political voice comes of age.